Setny Maraton Kresowy na Pagórach Janowskich

30 lipca w Janowie odbył się Maraton Kresowy "O Niedźwiedzi Pazur". Akurat w gminie Chełm przypadł jubileuszowy setny Maraton, który okazał się bardzo udanym, sportowych wydarzeniem. Wyścig w Janowie to jeden z najbardziej spektakularnych pod względem przewyższeń i trudności trasy etap w całym cyklu.
 

 Twórcy trasy jak zwykle nie zawiedli. Wiesław Wójtowicz i Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm wykorzystali wszystkie ciekawostki i atrakcje, jakie oferuje ten region. Impreza startowała podobnie jak w ubiegłym roku z wzniesienia przy świetlicy w Janowie, z którego widać panoramę Janowa i okolic. Do mety prowadził kilkusetmetrowy, wymagający podjazd. Dla zawodników taki finisz był dodatkowym wyzwaniem, a dla zgromadzonej licznie publiczności stanowiło to dodatkową atrakcję.

Tego dnia do Janowa zawitali zawodnicy z Polski i zza granicy. Gościliśmy kolarzy z Białorusi, Litwy oraz Rosji. W rowerowym święcie wzięło udział ponad 300 kolarzy, największą popularnością cieszył się półmaraton w którym wystartowało 198 zawodników i zawodniczek, zaś do Maratonu przystąpiło 59 maratończyków, którzy zmierzyli się z 60 kilometrową trasą. W grupach Mikro i Mini dla dzieci i młodzieży w sumie rywalizowało 52 zawodników. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę z logiem Maratonów Kresowych i Gminy Chełm.

Najszybszy w Janowie na dystansie Maraton był Navasad Yauheni. Obok zawodnika z Białorusi, na podium stanęli Patryk Muśko z Grabówki i Jakub Michnowski z Białegostoku.

Wśród pań najlepsza była Ksenia Chernykh (Giant - Russian Team), która jako jedyna z kobiet startujących w maratonie dojechała do mety. Jest to wielokrotna medalistka mistrzostw świata w MTBO,w dorobku ma dziesięć medali, w tym cztery złote. W Półmaratonie zwyciężyli Klaudia Ostrowska (MTB Suwałki) oraz Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok).

Dodatkowo wyróżniono najlepszych zawodników - Mieszkańców Ziemi Chełmskiej. W Maratonie region chełmski reprezentowali zawodnicy Azart Peleton Chełm: Wiesław Wójtowicz i Janusz Wolanin. W Półmaratonie wśród panów reprezentujących Ziemię Chełmską najlepsi byli: Wojciech Mróz, Sylwester Babiarz, Robert Strycharz, Zbigniew Kraska i Zbigniew Kaczorowski. Wśród kobiet reprezentujących nasz region najlepsze okazały się Katarzyna Ludynia, Katarzyna Błaszczak, Aleksandra Szymańska i Monika Wójtowicz. W Author Mini Maraton: Bartosz Kaczorowski, Dawid Palec, Górnicki Mateusz i Nikodem Pyra. A wśród dziewcząt Aleksandra Kaliszuk.

Dodatkowo odbyły się I Mistrzostwa MTB Policjantów Województwa Lubelskiego, policjanci i policjantki ścigali się na dystansie półmaratonu (ponad 30 km). Zwyciężył Radosław Wasilewski, drugi był Wojciech Mróz, a trzeci Zbigniew Kraska. Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Kędra.

PEŁNE WYNIKI

Zwycięzcy tradycyjnie otrzymali wyjątkowe statuetki, przygotowano również specjalne statuetki „Przyjaciel Maratonów Kresowych”, które otrzymali m. in.: Wiesław Kociuba wójt gminy Chełm, Mirosław Barej – fundacja Maratony Kresowe, Wiesław Wójtowicz, Mateusz Kliszcz z Nadleśnictwa Chełm, Lucjan Piotrowski zastępca wójta, Artur Kubacki przewodniczący Rady Gminy Chełm, Ryszard Mielniczuk dyrektor Biura Promocji Gminy Chełm oraz fotografowie Maratonów Kresowych.