Prawie 9 milionów na solary i kotły w Gminie Chełm

21 grudnia Zarząd Województwa Lubelskiego zatwierdził listę ocenionych wniosków oraz wybrał do dofinansowania projekty (uchwała ZWL nr CLI/3077/ 2016) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku, Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE.

Do wsparcia kwalifikowały się inwestycje w jednostkach, których moc mieści się w zakresie:

- energia słoneczna (do 2 MWe/MWt), - energia biomasy (do 5 MWt/MWe). Samorząd zdecydował o złożeniu dwóch wniosków, ponieważ chciał objąć dofinansowaniem praktycznie wszystkich mieszkańców, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, a liczba zgłoszeń przekraczała warunki techniczne jednego projektu. Jeden projekt był ograniczony mocą. Gmina Chełm złożyła więc dwa wnioski i uzyskała dotacje na oba projekty.

Pierwszy projekt „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii szansą na poprawę jakości środowiska naturalnego w Gminie Chełm”,o całkowitej wartości 9 003 118,28 zł, otrzymał dofinansowanie w wysokości 6 835 441,60 zł. Obejmuje montaż 516 instalacji solarnych, 202 kotłów na biomasę. Drugi projekt „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii szansą na poprawę jakości środowiska naturalnego w Gminie Chełm poprzez montaż kolektorów słonecznych i kotłów na biomasę”, o całkowitej wartości 2 523 087,77 zł, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 895 061,40 zł. Projekt obejmuje montaż 193 instalacji solarnych i 17 kotłów na biomasę.

Celem głównym projektów jest wzrost wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w ogólnym bilansie energetycznym Gminy Chełm. Dzięki inwestycjom gminy w nowoczesne technologie – przyjazne środowisku źródła energii odnawialnej – przybędzie 709 szt. kolektorów solarnych oraz 219 szt. kotłów na biomasę. Kwota dofinasowania wyniesie łącznie 8 730 503 zł.

28 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba oraz skarbnik gminy Zofia Ostapiuk podpisali umowy o dofinasowania obu projektów.