Pokrówka - kobiety objęły większość stanowisk

W związku z podziałem dotychczasowego Sołectwa Pokrówka na dwa sołectwa: Sołectwo Pokrówka i Sołectwo Pokrówka – Bazylany w dniu 3 grudnia 2016 r. odbyły się zebrania wiejskie dla dokonania wyboru sołtysów i rad sołeckich w nowoutworzonych sołectwach.

W Sołectwie Pokrówka – Bazylany uprawnionych do głosowania było 952 mieszkańców sołectwa. W głosowaniu w wyborach sołtysa wzięło udział 51 osób, co stanowi 5,35% uprawnionych. Na „urząd sołtysa” kandydowały dwie osoby: Ireneusz Ćwiek i Janusz Stańkowski. W pierwszej turze tajnego głosowania, uzyskując 26 ważnie oddanych głosów, Sołtysem Sołectwa Pokrówka - Bazylany został Ireneusz Ćwiek wygrywając tylko jednym głosem ze swoim kontrkandydatem. Do Rady Sołeckiej Sołectwa Pokrówka – Bazylany, w tajnym głosowaniu, zostali wybrani: Małgorzata Eitler, Andrzej Watrakiewicz i Adam Chadaj. W głosowaniu na kandydatów do rady sołeckiej brały udział 35 uprawnione osoby.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych swoje władze wybierali mieszkańcy Sołectwa Pokrówka, gdzie uprawnionych do głosowania było 553 mieszkańców sołectwa. W głosowaniu w wyborach sołtysa wzięło udział 88 osób, co stanowi 15,91% uprawnionych.

O stanowisko sołtysa ubiegały się dwie panie: Anna Łochnicka i dotychczasowa sołtys Małgorzata Roman-Niemiec. W wyniku tajnego głosowania, zdecydowaną większością ważnie oddanych głosów 56 do 32, na Sołtysa Sołectwa Pokrówka została wybrana Anna Łochnicka.

Wiele emocji dostarczyły wybory rady sołeckiej, w których brało udział 77 osób. Na kandydatów do Rady Sołeckiej Sołectwa Pokrówka zgłoszono cztery osoby: Małgorzatę Bartosiewicz, Renatę Mazur, Marcina Łopackiego i Małgorzatę Pędzińską. Po przeprowadzeniu przez komisję skrutacyjną tajnego głosowania do Rady Sołeckiej Sołectwa Pokrówka wybrani zostali: Renata Mazur, Małgorzata Pędzińska i Małgorzata Bartosiewicz. Wyborcy nie obdarzyli zaufaniem dotychczasowego przewodniczącego Rady Sołeckiej, obecnego radnego powiatowego Marcina Łopackiego (PSL), który uzyskał najmniejszą liczbę głosów spośród czterech kandydatów.