Obchody 3 Maja w Nowych Depułtyczach

3 maja w Nowych Depułtyczach odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Lucjanem Piotrowskim zastępcą wójta gminy Chełm, Arturem Kubackim przewodniczącym Rady Gminy Chełm oraz radnymi. Obecni również byli dyrektorzy referatów urzędu oraz szkół, komendanci OSP i brać strażacka. Uczestniczyli w nich bardzo licznie mieszkańcy okolicznych miejscowości i zaproszeni goście. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze z Garnizonu Chełm, nie zabrakło także sztandaru Rady Gminy Chełm oraz pocztów sztandarowych szkół z terenu gminy.

W naszej gminie uroczystości obchodów 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja  rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy” oraz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Mszy przewodniczył ksiądz kanonik Marian Pasieka, proboszcz parafii p. w. Wszystkich Świętych w Depułtyczach.

Następnie uczestnicy przemaszerowali przed pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wieńce: ze szkoły w Uhrze: dyrektor Bogumiła Ryszkiewicz w asyście uczniów Patrycji Kubackiej, Weroniki Łapy i Bartłomieja Guza, z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych komendant gminny Edward Pietraś, Dariusz Guz i Jacek Hurko oraz w imieniu władz samorządowych Lucjan Piotrowski, Artur Kubacki i Andrzej Derlak.