90-lecie OSP w Żółtańcach

9 lipca przy świetlicy w Żółtańcach odbyły się uroczyste obchody 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółtańcach.

W uroczystościach wzięli udział z-ca wójta Lucjan Piotrowski, przewodniczący Rady Gminy Artur Kubacki, Komendant Miejski PSP bryg. Zbigniew Raźniewski, Komendant Gminny OSP Edward Pietraś, Adam Kotek, radny i sołtys Żółtaniec oraz zaproszeni goście, strażacy i mieszkańcy.

Druhom Strażakom serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za zaangażowanie, bezinteresowność oraz pracę na rzecz lokalnej społeczności złożył zastępca Wójta Gminy Chełm, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię jednostki oraz strażackie hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, następnie Komendant Miejski PSP w Chełmie pogratulował okrągłego jubileuszu i przekazał pamiątkowy dyplom gratulacyjny dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółtańcach na ręce Prezesa OSP – Ryszarda Mielniczuka.

Obchody jubileuszu były doskonałą okazją do wręczenia medali, odznak i wyróżnień dla strażaków z jednostek w Żółtańcach i Strupinie Dużym.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhna i druh: Anna Doroś i Ryszard Mielniczuk.

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Daniel Sadowski, Seweryn Nowak, Marek Sawa i Szymon Sadowski.

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie i druhna: Adam Kotek, Sławomir Sas, Adrian Kotek, Tomasz Sas, Krystian Kupracz, Paweł Klasura, Przemysław Kupracz, Jacek Klasura i Aneta Kotek.

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie: Grzegorz Klasura, Paweł Sulikowski, Mateusz Szczerbacz, Kamil Osuchowski, Emil Staniak, Damian Nowak, Konrad Kotek, Jakub Kowalczuk i Kamil Szczerbacz.

Odznakę za wysługę 45 lat otrzymał dh Roman Strzałko.

Odznakę za wysługę 40 lat otrzymali druhowie: Mieczysław Czemerajda i Roman Szczerbacz.

Odznakę za wysługę 35 lat otrzymali druhowie: Mieczysław Sadowski, Tadeusz Jakubiec, Czesław Popek i Robert Doroś.

Odznakę za wysługę 30 lat otrzymał dh Stanisław Siodłowski.

Odznakę za wysługę 20 lat otrzymali druhowie: Henryk Jabłoński, Stanisław Sołowiej, Ryszard Mielniczuk, Anna Doroś, Seweryn Nowak, Szymon Sadowski, Marek Sawa, Grzegorz Siodłowski i Daniel Sadowski.

Odznakę za wysługę 15 lat otrzymali druhowie: Jacek Klasura, Krystian Kupracz, Adrian Kotek, Przemysław Kupracz, Hubert Kupracz, Paweł Klasura i Sławomir Sas.

Odznakę za wysługę 10 lat otrzymali druhowie: Tomasz Sas, Kamil Osuchowski i Paweł Sulikowski.

Odznakę za wysługę 5 lat otrzymali druhowie: Jakub Kowalczuk, Grzegorz Klasura, Konrad Kotek, Emil Staniak, Damian Nowak, Kamil Szczerbacz, Mateusz Szczerbacz i Karol Józak.

Następnie wręczono medale i odznaki dla ochotników ze Strupina Dużego.

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Stanisław Poznański.

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie: Kamil Woszczyński i Kordian Woszczyński.

Odznakę za wysługę 40 lat otrzymał dh Eugeniusz Moroz.

Odznakę za wysługę 30 lat otrzymali druhowie: Zenon Woszczyński i Waldemar Poznański.

Odznakę za wysługę 15 lat otrzymali druhowie: Kamil Tapałaj i Michał Moroz.

Odznakę za wysługę 10 lat otrzymali druhowie: Erwin Tapałaj, Adrian Tapałaj i Krzysztof Moroz.

Odznakę za wysługę 5 lat otrzymali druhowie: Mateusz Mścisz, Krystian Woszczyński, Klaudiusz Tapałaj, Ireneusz Tapałaj, Łukasz Kuchta, Łukasz Kowalczyk i Piotr Różycki.

Po wręczeniu medali i odznak uhonorowano również młodych strażaków z Żółtaniec. Specjalnie na tę okazję Prezes OSP w Żółtańcach i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego przygotowali Dyplomy Uznania za poniesiony trud, podejmowaną odpowiedzialność oraz ochronę ludzkiego życia, zdrowia i dobytku.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z grupy „Wesołe Promyczki”, solistki Weronika Doroś i Agnieszka Kotek oraz Kabaret „Dunia” i Zespół „I to i owo” oraz Duet „Aneta i Kasia”.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, nie zabrakło strażackiego bigosu i żurku.