Maraton Kresowy w Janowie

31 lipca w Janowie odbyła się kolejna edycja Maratonów Kresowych. Wyścig miał rangę Otwartych Amatorskich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Maratonie MTB (XCM), którego m.in. organizatorem była Gmina Chełm. W tym roku ponad 330 zawodników z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi walczyło "O Niedźwiedzi Pazur”. W tym roku dodatkowo prestiż imprezy podniosła obecność Madgaleny Sadłeckiej - Wicemistrzyni Świata MTB (XCM), która była „twarzą” Maratonów Kresowych.

Najwięcej rowerzystów wzięło udział w  Półmaratonie (223 osoby), 60 maratończyków zmierzyło się z 60 kilometrową trasą, w grupach Mikro i Mini dla dzieci i młodzieży w sumie rywalizowało 48 zawodników.

Janowska trasa biegnąca przez malownicze obszary Pagórów Chełmskich nie należy do łatwych, a tegoroczna wymagała dużych umiejętności i wprawy, na leśnej trasie nie zabrakło błota, piachu, żwiru, asfaltu, dużych przewyższeń, stromych wjazdów i zjazdów, a także krętych zakrętów. Dodatkowym utrudnieniem był upał, słońce nie szczędziło zawodników, którzy po przekroczeniu mety regenerowali siły w specjalnych strefach i bufetach. Na najmłodszych rowerzystów przygotowano namiot animacji. Każdy mały maratończyk otrzymał pamiątkowy dyplom, medal i torbę z upominkami od Gminy Chełm. Unikatowe statuetki oraz medale (zaprojektowane specjalnie na te zawody przez Ryszarda Mielniczuka) zachwyciły wszystkich półmaratończyków i maratończyków. Niespodzianką dla zwycięzców były wieńce z kwiatów i szampany! Zwycięzcami tegorocznego Półmaratonu w kategorii Open zostali Krystsina Bialetskaya i Piotr Kryński, mistrzowie Maratonu w kategorii Open to Silvija Latozaite i Sarunas Pacevicius. W maratonie startowały dzieci, młodzież oraz wytrawni maratończycy na różnych dystansach, m.in. na dystansie 30 km (Półmaraton) startował wójt Wiesław Kociuba, zajmując 7. miejsce w kat. Super Master, a 84 miejsce w kategorii Open. Dodatkowo przyznano medale dla Najlepszych Zawodników Regionu Chełmskiego. Na dystansie MARATON zaszczytny tytuł otrzymała Elżbieta Mróz, wśród panów triumfowali Słamowir Wełna, Janusz Wolanin i Patryk Wolanin. Na dystansie PÓŁMARATON najlepszymi zawodniczkami zostały Katarzyna Błaszczak, Monika Wójtowicz i Paula Andrzejewska, zaś najlepszymi zawodnikami Wojciech Mróz, Sylwester Babiarz i Zbigniew Kraska. Na dystansie MINI Najlepszymi Zawodnikami Regionu Chełmskiego zostali Jakub Dobosz, Piotr Skowronek  i Bartosz Kaczorowski.

Pełne wyniki Maratonu

Duże emocje towarzyszyły nie tylko startującym zawodnikom, ale i kibicom, którzy wspierali ich na trasie, najgłośniejszy doping i oklaski słychać było na mecie. Doceniono również organizatorów Maratonu za ich wkład w stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i zapewnienie odpowiedniego zaplecza technicznego. Specjalne statuetki i medale „Przyjaciel Maratonów Kresowych” otrzymali: Wiesław Wójtowicz dyrektor maratonu, Wiesław Kociuba wójt gminy Chełm, Anna i Mirosław Barejowie – Maratony Kresowe, Bogusław Obst, Bartosz Kowalczyk z firmy Chełm Net dyrektor medialny, Sportowy Wolontariat Dziecięcy CEMEX z opiekunem Katarzyną Janicką, Jarosław Gwardiak z Nadleśnictwa Chełm, Artur Durek z Aqua East, Madgalena Sadłecka Wicemistrzyni Świata MTB (XCM), Jacek Kulikowski za postawę Fair Play, Piotr Żelisko z Opus IT, Cukiernia Grela, Lucjan Piotrowski zastępca wójta oraz Ryszard Mielniczuk dyrektor Biura Promocji Gminy Chełm.