Zbiorniki wodne

Woda zawsze stanowiła pewnego rodzaju atrakcję, jeszcze większą gdy istnieje odpowiednia infrastruktura sprzyjająca rekreacji i odpoczynkowi nad nią, a tą z pewnością można odnaleźć wśród naszych zbiorników. Zbiorniki retencyjne Żółtańce, Staw oraz Stańków są ostoją wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla turystów i mieszkańców w różnym wieku od najmłodszych do najstarszych.

Czytaj więcej...

Ścieżki, szlaki i trasy rowerowe

Na terenie Gminy Chełm ciągle rozwija się infrastruktura dla rowerzystów. Obecnie istnieje sieć ścieżek, szlaków i tras rowerowych dostępnych dla pasjonatów tej aktywnej formy wypoczynku. Korzystne jest położenie wyznaczonych sieci ze względu na przyrodnicze i krajobrazowe walory otoczenia. Poniżej przedstawiamy przebieg, główne atrakcje i opisy sieci rowerowych biegnących przez tereny gminy.

Czytaj więcej...

Restauracje, noclegi, stadniny

Baza noclegowa, gastronomiczna i rekreacyjna stanowi niezwykle ważny element w tworzeniu i rozwoju wizerunku Gminy jako miejsca przyjaznego dla turystów chcących wypocząć. Na naszym terenie istnieje kilka gospodarstw agroturystycznych, zapewniających noclegi i wyżywienie, ośrodków jeździeckich z nauką jazdy konnej, organizacją wycieczek konnych, hipoterapią i restauracji z różnym wachlarzem dań od tradycyjnych do najbardziej wyszukanych, od kuchni wegetariańskiej po rybną i mięsną. Poniżej prezentujemy obiekty usługowe i informacje przydatne turystom i podróżnikom w trasie.

Czytaj więcej...

Szlaki, ścieżki piesze

Tereny Gminy oraz jej sąsiedztwa są urozmaicone pod względem zróżnicowanych form rzeźby terenu. Wzniesienia, skarpy i pagórki sąsiadują z rozległymi polami, wąwozami i wodnymi dolinami. Łąki i rozległe lasy, polany sprzyjają rodzinnym spacerom, pieszym wędrówkom, wycieczkom rowerowym i krajoznawczym. Ich poznaniu sprzyjają wytyczone lokalne i ponadlokalne szlaki turystyczne piesze, rowerowe oraz liczne trasy przyrodnicze i przyrodniczo-historyczne prowadzące przez atrakcyjne tereny.

Czytaj więcej...