Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Nowych Depułtyczach

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości gminne uroczystości odbyły się w Nowych Depułtyczach. Przed mszą świętą za Ojczyznę, koncelebrowaną przez proboszcza ks. Mariana Pasiekę, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uhrze przedstawili krótką cześć artystyczną.

Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie po krótkiej modlitwie złożono wieńce. Wieńce zostały złożone przez delegację uczniów w imieniu całej gminnej społeczności szkolnej, delegację samorządu w imieniu rady, urzędu i mieszkańców gminy Chełm, delegację strażaków ochotników w imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy oraz delegację rady powiatu chełmskiego. Szczególną rangę uroczystości nadała warta honorowa i wieńcowi z Garnizonu Chełm oraz grupa rekonstrukcyjna ze Starościna oddziału powstańczego Ćwieków, działająca przy Stowarzyszeniu Historycznym im. Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego. Grupa  rekonstruuje oddział słynnego Kajetana Cieszkowskiego - Ćwieka oraz jego żony Emilii Cieszkowskiej, którzy walczyli w Powstaniu Styczniowym. Wszystkie mundury są dokładnym odzwierciedleniem mundurów Ćwieków, które były szyte w dworze Cieszkowskich w Starościnie. Grupa Ćwieków posiada oryginalną broń czarnoprochową z epoki oraz wiele dokumentów związanych z Oddziałem Ćwieków ze Starościna. Oddział ten stoczył, właśnie pod Depułtyczami, 5 sierpnia 1863 r. jedną ze zwycięskich bitew.