Koncert Biało - Czerwonej 2017

3 Maja w Dworku Pan Tadeusz z okazji Święta Flagi Państwowej i rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja, już po raz dziewiąty odbył się patriotyczny Koncert Biało – Czerwonej. W klimat pieśni i piosenek patriotycznych wprowadziła zgromadzonych, półgodzinnym koncertem, Orkiestra Cementowni Chełm pod dyrekcją Mariana Kłysza. 

Oficjalna część koncertu rozpoczęła się przed dworkiem, ceremoniał miał charakter wojskowy. Dowódca oddziału, klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, złożył meldunek z-cy wójta Lucjanowi Piotrowskiemu. Potem przy dźwiękach hymnu została wciągnięta na maszt flaga państwowa, przy którym stanęła warta honorowa. Wśród bardzo licznie przybyłych mieszkańców z całego regionu, obecni również byli przedstawicieli samorządów i służb mundurowych, m.in. radny powiatowy Andrzej Derlak, przewodniczący Rady Gminy Chełm Artur Kubacki oraz radni gminy, z-ca prezydenta Miasta Chełm Józef Górny, komendant miejski PSP bryg. Zbigniew Raźniewski.  Po oficjalnym rozpoczęciu i powitaniu przez Ryszarda Mielniczuka dyrektora Biura Promocji Gminy Chełm i Stanisława Kucia przedstawiciela SKOK im. Z. Chmielewskiego oraz wystąpieniu z-cy wójta Lucjana Piotrowskiego rozpoczął się koncert.

Tradycyjnie już Koncert Biało-Czerwonej to patriotyczne spotkanie pokoleń – zarówno na widowni, jak i na scenie, których łączy otwartość serc, szacunek do historii i tradycji narodowych.  Na tle wymownej dekoracji (wyk. Edyta Polak), jako pierwsi, w montażu słowo – muzycznym, zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół w Stołpiu, później kolejno wystapili Ewelina i Julia Krall wraz Sylweriuszem Sotelem, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu  i Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chełmie, duet Cecylia Koppe i Stefan Sakowski z Sawina, Zespół „Kombatant” z Chełma, Weronika Chomiarczuk (wokal) i Piotr Kusiak (gitara), Zespół „Pawłowianki” z Radosławem Sroczyńskim (akordeon), Agnieszka Kotek (wokal) i Bartłomiej Stochmal (gitara), Zespół „Ostoja” z Chełma. Była oczywiście tradycyjna grochówka, stoisko liceum z Dubienki, na którym prezentowana była m.in. broń. Organizatorami Koncertu było Biuro Promocji Gminy Chełm, SKOK im. Z. Chmielewskiego, Dworek „Pan Tadeusz”, Foto -Video Pixel. Wszyscy przybyli obdarowani byli przez harcerzy z Krasnegostawu biało-czerwonymi kokardkami (przygotowane przez Stowarzyszenie RKW), flagietkami (przygotowanymi przez Beatę Jóźwik) oraz flagami narodowymi (Gmina Chełm).