Ścigali się O Niedźwiedzi Pazur

Maratony Kresowe w Gminie Chełm wystartowały po raz jedenasty. Zwycięzcą jedenastej edycji Maratonu Kresowego O Niedźwiedzi Pazur na Pagórach Chełmskich, dokładnie w Janowie,  został Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). W głównym wyścigu kobiet rozegranym na dystansie Peleton CST Półmaraton wygrała Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI). Na starcie stawiło się około 200 zawodników.Trasa wyścigu została poprowadzona przez zalesioną, malowniczą Kumową Dolinę, dając lekkie wytchnienie zawodnikom od panującego upału. Twórca trasy Wiesław Wójtowicz wyciągną z niej wszystko co najlepsze! Liczne podjazdy, szybkie zjazdy, techniczne elementy płynnie się przeplatające.Kolarze ścigali się na dynamicznej, urozmaiconej rundzie o długości ok. 19 kilometrów. Nie zabrakło też bardzo ciekawego, technicznego odcinka w okolicy chełmskiej strzelnicy. Z powodzeniem mógłby się znaleźć na rundzie każdego wyścigu XCO.

Już na pierwszej rundzie dystansu Maraton zaatakował Szymon Pomian. Młody zawodnik GKS Cartusia z kolejnymi kilometrami powiększał przewagę nad rywalami. Na mecie wyniosła ona ponad sześć i pół minuty. Drugie zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), który na finiszu pokonał Sarunasa Paceviciusa z Litwy. Wśród kobiet najszybsza była juniorka z drużyny MTB Suwałki Zofia Rowińska. Drugie miejsce Moniki Mazur jest powtórzeniem przez zawodniczkę wyniku sprzed roku. Trzecie miejsce zajęła piętnastolatka z Litwy Aiste Butautaite (Sprint-rowery.pl - KSM Gaja) W Peleton CST Półmaratonie najbardziej widoczni byli zawodnicy Vortune Equty Bike Team Lublin, którzy wygrali kilka kategorii wiekowych, klasyfikację indywidualną Open i drużynową. Zwyciężył Tomasz Siewierski, który w Janowie był najlepszy także w roku 2018. Niespełna pół sekundy do zwycięzcy stracił Dawid Bojarczak (MILSPORT Team). Trzecie miejsce zajął szesnastoletni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Swoją kategorię wiekową wygrał gospodarz wyścigu, wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba. Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich kategorii wiekowych.
Pierwsze na starcie stają dzieci. W Janowie w wyścigu Mikro Biciklo stanęło na starcie 34 przedszkolaków. Wyścigowi jak zawsze towarzyszyły ogromne emocje rodziców. Dzięki patronowi rywalizacji HurtowniaZabawek.pl, każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek, aby pierwsze zawody w życiu pozostawiły miłe wspomnienia. Po wyścigu przedszkolaków na starcie wyścigu Mini (6,4 km) stanęły dzieci w przedziale wiekowym 7 - 12 lat, które rywalizują w sześciu kategoriach. Najszybszy w tym wyścigu był Jakub Bącik (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Wśród dziewczynek zwyciężyła Aleksandra Kaliszuk z Chełma. Dla Młodzików, czyli zawodników w wieku 13 i 14 lat oraz wszystkich początkujących zawodników jest dedykowany wyścig FIT. W Janowie na dystansie 17,4 km najszybszy był Jakub Łukaszewicz (UKS Wygoda Białystok). Wśród kobiet wygrała Marta Banach Klujewska z Terespola. Współorganizatorem wyścigu był Urząd Gminy Chełm. Organizację wyścigu wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, firma Aqua East oraz Nadleśnictwo Chełm. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w Narewce z trasą w Puszczy Białowieskiej w niedzielę 8 sierpnia. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki - Maraton Kresowy - Janów (Gmina Chełm) - "O Niedźwiedzi Pazur"